У статті описана практика отримання коштів від страхових компаній за ушкодження здоров’я чи смерть, що спричинені дорожньо-транспортною пригодою (ДТП) “Юридичної компанії “Відшкодування”.

Юридична компанія “Відшкодування” працює понад 5 років у сфері страхового права. За цей період роботи на українському ринку в компанії сформувався чималий досвід, розвинуто судову практику щодо чинного законодавства.

Ключовим етапом для отримання страхового відшкодування є збір та аналіз наявних документів. На їх підставі оцінюється шкода, та сума, яку можна отримати внаслідок завдання шкоди. Раніше ми описували скільки коштів платять страхові компанії у разі настання ДТП.

Перелік необхідних документів для подання заяви про виплату страхового відшкодування

Дане питання чітко врегульоване Законом України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”. У ст. 35 Закону визначено, що до заяви необхідно додати:

1. Паспорт особи – заявника;

2. Довіреність від заявника на представництво його інтересів, у разі подання заяви представником;

3. Довідка про присвоєння ідентифікаційного номера платника податків;

Перелік документів до страхової компанії4. Свідоцтво про смерть, у разі заявлення вимоги про відшкодування шкоди, пов’язаної із смертю;

5. Документи, що підтверджують витрати потерпілого на поховання, у разі заявлення вимоги про відшкодування шкоди, пов’язаної із смертю;

6. Документи, що підтверджують витрати на лікування, у разі заявлення вимоги про відшкодування шкоди, пов’язаної з ушкодженням здоров’я;

7. Банківські реквізити заявника; (саме по цих реквізитах буде здійснена виплата страхового відшкодування)

8. Інформація від слідчих органів про стан досудового розслідування, або вирок суду щодо винуватця ДТП.

У разі подання цього переліку документів, страхова компанія не має права на відмову у виплаті.

Мені відмовили, що робити?

Проте, часто трапляються випадки, коли страхові компанії шляхом невірного трактування норм відмовляють у виплаті. Варто знати, що страховик є фінансовою установою, а отже на нього поширюється юрисдикція Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Тому, у випадку, коли Ви отримали відмову у виплаті та подали усі необхідні документи, що передбачені чинним законодавством, не варто поспішати в суд, оскільки судовий процеси є тривалими.

У положенні про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг передбачено, що комісія має право проводити перевірки, щодо правильності застосування страховиками законодавства, а також видавати обов’язкові приписи про усунення виявлених правопорушень. Тому, саме за допомогою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг Ви зможете максимально оперативно захистити свої інтереси. Варто додати, що кількість скарг до комісії необмежена, тому в разі явного порушення страховою компанією законодавства, після подання скарги, Ви маєте право повторно надіслати свою скаргу з проханням застосувати більш суворі санкції до страховика. Більш детально про оскарження дій страхових компаній Ви можете ознайомитись за цим посиланням.

Страхова компанія затягує зі строками виплати

Після подання заяви про виплату страхового відшкодування страховик, згідно ст. 36 Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” має строк до 90 днів для відповіді на Ваше звернення. У разі, якщо Ви подали повний перелік документів, відповідно до Закону, страхова компанія зобов’язана виплатити Вам страхове відшкодування. У разі відмови у виплаті варто звернутися до Національної комісії, що здійснює Час виплати коштів страховою компанієюдержавне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про що було описано у розділі вище.

Зверніть увагу, що не вважається затягуванням строків випадок, коли Ви подали заяву про виплату страхового відшкодування, минуло 90 днів і Ви додали додаткові документи. У таких випадках строк у 90 днів буде обчислюватися від моменту подання останнього документа.

Страховик також має право призупиняти розгляд Вашої заяви, у цьому випадку строк відповіді у 90 днів зупиняє свій перебіг. Цю процесуальну дію страхові компанії застосовують у випадку, коли по факту ДТП проводяться слідчі дії, або триває судовий процес. Це пов’язано з тим, що страхові компанії здійснюють виплату тільки після кінцевого документа, що підтверджує причетність винуватця ДТП до події. Цим кінцевим документом може бути або постанова про закриття кримінального провадження, або ж вирок суду.

Відшкодував шкоду винуватець ДТП, чи можу я ще звернутися до страховика?

У разі компенсації шкоди винуватцем дорожньо-транспортної пригоди Ви всерівно маєте право на страхову виплату від страхової компанії, оскільки відповідальність винуватця була застрахована. Також, чинне законодавство України не передбачає такої підстави відмови у виплаті, як “відмова у зв’язку з компенсацією винуватцем ДТП”.

На жаль, тривалий час страхові компанії відмовляли у виплаті належного страхового відшкодування, мотиваючи свою відмову компенсацією шкоди винуватцем ДТП. Більше того, навіть Моторне (транспортне) страхове бюро України, що є об’єднанням страховиків відмовляло у виплаті страхового відшкодування на цій підставі.

Юридична компанія “Відшкодування” захищаючи інтереси свого клієнта звернулася до суду з вимогою здійснити страхове відшкодування у повному обcязі незважаючи на те, що шкода була відшкодована винуватцем ДТП. Суд вирішив, що компенсація винуватця була здійснена добровільно, поза договірним чи судовим процесом. Крім того, відповідальність винуватця була застрахована, про що укладено відповідний договір між страховиком та винуватцем ДТП, тому страхова компанія зобов’язана здійснити страхове відшкодування в межах ліміту страхового полісу. Пропонуємо Вам ознайомитись із судовою практикою “Юридичної компанії “Відшкодування” за наступним посиланням.