Дорожньо-транспортна подія (ДТП) – найгірше, що може відбутися з водієм, а також іншими учасниками події. Оскільки страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів обов’язкове, то у кожного водія на автомобіль є так звана автоцивілка.
Загальні правила по відшкодуванні відповідальності встановлюються Цивільним Кодексом України. Щодо розмірів страхової виплати по автоцивілці у 2017 році, то вони конкретизовані у Законі України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.

Відшкодування у разі смерті внаслідок ДТП

Стаття 27 Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” вказує, що загальний розмір відшкодування утриманцям одного померлого не може бути менший, аніж 36 мінімальних заробітних плат у місячному розмірі. Тут важливо зазначити, що у 2017 році мінімальну заробітну плату підняли вдвічі, порівняно з попереднім періодом. Таким чином, всі страхові випадки, що будуть відбуватися після 1 січня 2017 року будуть отримувати відшкодування у більшому розмірі, тобто будуть відштовхуватися від мінімальної заробітної плати у сумі 3 200 грн.
Якщо наслідок ДТП летальний, та потерпілий загинув, то загальна мінімальна сума страхового відшкодування утриманцям померлого не може бути менша ніж 36 розмірів мінімальних заробітних плат, тобто не менше 115 200 грн.

Утриманцями будуть вважатися такі особи:

  • дитина померлого – до досягнення повноліття (18 років; учню, студенту до закінчення навчання чи досягнення 23 років),
  • чоловік/дружина, батьки/усиновлювачі, які досягли пенсійного віку;
  • члени сім’ї, що вважаються інвалідами;
  • один з батьків/усиновлювачів, або другий з подружжя чи інший член сім’ї незалежно від віку і працездатності, якщо вони не працюють і здійснюють догляд за: дітьми, братами, сестрами, внуками померлого, – до досягнення ними чотирнадцяти років;
  • інші непрацездатні особами, що були на утриманні у померлого.

Також особі, яка здійснила витрати на поховання відшкодовуються такі витрати у разі їх документального підтвердження. Максимальний розмір відшкодування витрат на поховання становить 12 мінімальних заробітних плат. Якщо раніше це було 19 200 грн., то у 2017 році гранична сума відшкодування за поховання зросла до 38 400 грн.

Також, у ст. 23.3 закону передбачено відшкодування моральної шкоди заподіяної смертю особи внаслідок ДТП її чоловіку/дружині, батькам/усиновлювачам та дітям/усиновленим. Розмір такої виплати становить 12 мінімальних заробітних плат, тобто 38 400 грн.

Відшкодування у разі ушкодження здоров’я внаслідок ДТП

Якщо наслідок не летальний, проте особа, що є потерпілою у ДТП зазнала ушкоджень здоров’я і потребує лікування, то у ст. 24 зазначеного вище закону визначена мінімальна сума відшкодування пов’язаного з лікуванням. Так, вона становить 1/30 розміру мінімальної заробітної плати за кожен день лікування. Таким чином, ви будете отримувати 106,6 грн. за кожен день лікування, підтверджений відповідним закладом охорони здоров’я, проте не більше ніж за 120 днів.
У разі стійкої втрати працездатності у наслідок ДТП, та отримання групи інвалідності розміри страхової виплати по автоцивілці у 2017 році наступні:
якщо встановлена І група інвалідності – виплата у розмірі 36 мінімальних заробітних плат, тобто 115 200 грн.
якщо встановлена ІІ група інвалідності – виплата у розмірі 18 мінімальних заробітних плат, тобто 57 600 грн.
якщо встановлена ІІІ група інвалідності – виплата у розмірі 12 мінімальних заробітних плат, тобто 38 400 грн.
якщо неповнолітню дитину визнано інвалідом – виплата у розмірі 18 мінімальних заробітних плат, тобто 57 600 грн.
Крім того, особам, що зазнали ушкодження здоров’я під час транспортної пригоди згідно статті 26-1 зазначеного вище закону передбачено відшкодування моральної шкоди у розмірі 5% від загальної суми відшкодування. Враховуючи, що загальна сума страхового відшкодування зростає, у зв’язку зі збільшенням мінімальної заробітної плати, то і пропорційно до цього вдвічі зросте сума відшкодування моральної шкоди.