У потерпілих від дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) виникає запитання, чи реально отримати страхове відшкодування від страхових компаній у їх справі. Юридична компанія “Відшкодування”, котра займається цими справами понад 5 років може однозначно відповісти – так, це реально. У статті ми розповімо скільки коштів платять страхові компанії у разі настання страхового випадку по “автоцивілці”.

Акцентуємо увагу, що сума, котра буде відшкодовуватися прив’язана законодавцем до мінімального розміру заробітної плати на момент настання ДТП. Також, варто пам’ятати, що претензії можна пред’являти не пізніше трьох років після настання ДТП. Виділимо декілька періодів:

 • 3723 грн. – розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2018 року.
 • 3200 грн. – розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2017 року.
 • 1600 грн. – розмір мінімальної заробітної плати з 1 грудня 2016 року до 31 грудня 2016 року.
 • 1450 грн. – розмір мінімальної заробітної плати з 1 травня 2016 року до 30 листопада 2016 року.
 • 1378 грн. – розмір мінімальної заробітної плати з 1 вересня 2015 року до 30 квітня 2016 року.
 • 1218 грн. – розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2015 року.

Розглянемо приклад. ДТП відбулося 10 травня 2017 року, від якої суми мінімальної заробітної плати потрібно відштовхуватися? Згідно інформації вище мінімальна заробітна плата у травні 2017 року становила 3200 грн, саме з цієї суми Вам будуть нараховувати страхове відшкодування у страховій.

Скількі мінімальних заробітних плат оплачує страхова компанія у разі настання страхового випадку

Це питання регулює Закон України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів“.  Згідно ст. 23 вище названого Закону шкодою, заподіяною життю та здоров’ю потерпілого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, є:

 1. виплата по автоцивілцішкода, пов’язана з лікуванням потерпілого;
 2. шкода, пов’язана з тимчасовою втратою працездатності потерпілим;
 3. шкода, пов’язана із стійкою втратою працездатності потерпілим;
 4. моральна шкода, що полягає у фізичному болю та стражданнях, яких потерпілий – фізична особа зазнав у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
 5. шкода, пов’язана із смертю потерпілого.

Страхові компанії оплачують відшкодування тільки за шкоду перелічену вище. 

Відшкодування у разі лікування потерпілого

Згідно ст. 24 Закону мінімальний розмір страхового відшкодування за шкоду, що пов’язана з лікуванням потерпілого становить 1/30 розміру мінімальної заробітної плати встановленої на момент настання ДТП за кожен день лікування, підтверджений закладом охорони здоров’я, проте не більше 120 днів.

Розглянемо приклад. ДТП відбулося 10 травня 2016 року, скільки мені оплатить страхова за 33 дні лікування? Згідно інформації вище мінімальна заробітна плата у травні 2016 року становила 1450 грн, саме з цієї суми Вам будуть нараховувати страхове відшкодування. За кожен день лікування Вам зобов’язані нараховувати 1450/(поділити) на 30 = 48.33 грн, що за 33 лікування становитиме 1594.89 гривень.

Відшкодування шкоди пов’язаної з втратою працездатності

Це питання врегульовано у ст. 25 Закону. В Законі передбачено, що у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності потерпілим відшкодовується не отриманий дохід за весь час непрацездатності.

 • для працюючих осіб дохід обраховується як середня неотримана заробітна плата.
 • для осіб, що забезпечують себе роботою самостійно, наприклад це може бути фізична особа – підприємець, обчислюється різниця між доходом за попередній рік та доходом, отриманим у поточному календарному році, коли особа була непрацездатна через ДТП.
 • для осіб, що повнолітні, але не працюють виплачується допомога у розмірі не меншому мінімальної заробітної плати, встановленої на момент ДТП.

Відшкодування шкоди у зв’язку із стійкою втратою працездатності

Це питання врегульоване у ст. 26 Закону. У разі стійкої втрати працездатності потерпілому встановлюється одна з трьох груп інвалідності. Важливим аспектом є те, щоб у документі, що підтверджує встановлення інвалідності було описано, що інвалідність встановлено у зв’язку з травмами у ДТП. Щодо сум:

 • у разі встановлення І групи інвалідності виплачується 36 мінімальних заробітних плат. Виплата внаслідок встановлення інвалідності(Варто звернути увагу, що сума мінімальної заробітної плати враховується не на момент встановлення інвалідності, а та, що діяла на момент ДТП.)
 • у разі встановлення ІІ групи інвалідності виплачується 18 мінімальних заробітних плат.
 • у разі встановлення ІІІ групи інвалідності виплачується 12 мінімальних заробітних плат.
 • у разі визання інвалідом неповнулітню чи малолітню особу дитині-інваліду виплачується 18 мінімальних заробітних плат.

Розглянемо приклад. ДТП відбулося 1 січня 2018 року, скільки мені оплатить страхова, якщо внаслідок ДТП мені призначили ІІІ групу інвалідності? Згідно інформації вище мінімальна заробітна плата у січні 2018 року становила 3723 грн. За встановлення ІІІ групи інвалідності оплачують 36 мінімальних заробитних плат, тобто 36х(помножити) на 3723 = 134 028 гривень.

Відшкодування моральної шкоди у зв’язку з каліцтвом чи іншим ушколженням здоров’я

Варто знати, що у разі заподіяння особі внаслідок ДТП ушкоджень здоров’я вона має право звертатися і за відшкодуванням моральної шкоди, що була завдана їй внаслідок ДТП.  Згідно ст. 41 Закону розмір відшкодування моральної шкоди становить 5% від страхової виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю. Більш детально про моральну шкоду описано у статті.

Відшкодування шкоди у зв’язку із смертю потерпілого

На жаль, трапляються ДТП де наслідок летальний та потерпілі гинуть. Смерть від ДТП може настати одразу після дорожньо-транспортної події, або згодом, через те, що потерпілому неможливо було врятувати життя. Так, ст. 27 Закону передбачає, якщо смерть потерпілого внаслідок ДТП настала протягом року після випадку, то страхова компанія зобов’язана здійснити страхову вилату у зв’язку зі сметрю потерпілого.

Страхова компанія здійснює відшкодування утриманцям потерпілого загальним розміром не меншим ніж 36 мінімальних заробітних плат встановлених законом на дату настання ДТП.

Крім виплати утриманцям, на страхову компанію покладається обов’язок відшкодувати витрати на поховання, але вони не можуть перевищувати 12 мінімальних заробітних плат встановлених на день настання ДТП. Витрати на поховання, що підлягають компансації описано у окремій статті.

Моральна шкода враховується не лише у разі ушкодження здоров’я потерпілого, про що було описано вище, а також враховується моральна шкода заподіяна близьким родичам у зв’язку зі смертю особи у ДТП. Згідно ст. 27.3 страхова компанія зобов’язана відшкодувати моральну шкоду заподіяну сметрю фізичної особи її чоловіку/дружині, батькам/усиновлювачам та дітям/усиновленим. Загальний розмір такого відшкодуваня стосовно одного померлого не може перевищувати 12 мінімальних заробітних плат. Більш детально про моральну шкоду описано у статті.