Чи мають право отримати відшкодування потерпілі особи внаслідок ДТП, що знаходилися у транспортному засобі, що взяв участь у такому ДТП?

Так, ці особи мають право отримати повне страхове відшкодування. Це підтверджується як законодавством України, так і судовою практикою.

Відмова страхової компанії у здійсненні відшкодування потерпілим, що знаходилися у автомобілі неправомірна тільки у випадку, якщо водій цього транспортного засобу винен у скоєнні ДТП. Згідно ч. 2 ст. 1188 Цивільного кодексу України – якщо внаслідок взаємодії джерел підвищеної небезпеки (автомобіль є джерелом підвищеної небезпеки) було завдано шкоди іншим особам, особами, які спільно завдали шкоду, зобов’язані її відшкодувати незалежно від їх вини.

Тобто, якщо власник транспортного засобу спричинив аварію з іншим автомобілем з пасажирами і вони зазнали ушкодження здоров’я – він відповідальний перед всіма пасажирами автомобіля, в котрий він в’їхав. Проте, якщо постраждали пасажири, що знаходилися у його автотранспорті – вони відшкодування отримувати не будуть.

Така позиція підтверджена судовою практикою Верховного Cуду України. Cправа №6-22212св08. Згідно фабули цієї справи у автомобілі №1 пересувався водій та декілька пасажирів. По зустрічній смузі рухалися автомобіль №2 та №3, які потрапили у ДТП та виїхали на зустрічну смугу, внаслідок чого сталося зіткнення з автомобілем №1. Суд першої та апеляційної інстанцій вирішили, що власники автомобілів №2 та №3 не винні перед пасажирами автомобіля №1, проте Верховний суд України не погодився з таким вирішенням справи, вважав, що власники автомобілів №2 та №3 повинні нести солідарну відповідальність та надіслав справу на новий розгляд. З цього можна зробити висновок, що потерпілий внаслідок ДТП може адресувати вимогу про відшкодування до будь-кого з учасників ДТП.