Чинним законодавством України передбачено можливість Відшкодування моральної шкоди внаслідок ДТП потерпілим особам та родичам померлих.

У відповідності до Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» моральна  шкода полягає у фізичному болі та стражданнях, яких потерпілий  – фізична особа, зазнав у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я.

Моральна шкода у зв’язку з ушкодженням здоров’я

Закон передбачає, що страховою компанією відшкодовується потерпілому – фізичній особі відшкодування моральної шкоди при ДТП. Потерпілий, який зазнав ушкодження здоров’я під час дорожньо-транспортної пригоди відшкодовується моральна шкода у розмірі п’яти відсотків від страхової виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Відшкодування моральної шкоди внаслідок ДТП

Відшкодування моральної шкоди внаслідок ДТП

Згідно практики Юридичної компанії “Відшкодування” виплата за шкоду, заподіяну здоров’ю полягає у тому, що страховою компанією відшкодовуються всі витрати на лікування. Витрати на лікування потерпілий може підтвердити чеками чи іншими розрахунковими документами. Таким чином, можна обрахувати, що у випадку, якщо Ви здійснили витрати на лікування у сумі десяти тичяч гривень. То моральна шкода, котра буде Вам відшкодована становитиме п’ятсонт гривень, тобто п’ять відсотків від десяти тисяч.

Відшкодування моральної шкоди внаслідок ДТП у зв’язку із смертю потерпілого

У разі, якщо особа загинула у дорожньо-транспортній події (ДТП), страхова компанія у відповідності до Закону зобов’язана відшкодувати моральну шкоду близьким особам померлого. Цими особами є:

  • чоловік/дружина
  • батьки/усиновлювачі
  • діти/усиновлені

Сума регламентної виплати становить дванадцять мінімальних заробітних плат, встановлених законодавством України на день настання ДТП. Вказана сума виплачується всім близьким особам рівними частинами.  Якщо ДТП трапилося у 2018 році, то моральна шкода становить 44 676 грн. Тобто, якщо у померлого залишилося двоє дітей, кожному виплатять по шість мінімальних заробітних плат, а саме по 22 338 грн.

У практиці Юридичної компанії “Відшкодування” є поширеними випадки, коли відшкодування моральної шкоди внаслідок ДТП від страхової компанії не може покрити всіх збитків, завданих потерпілим особам. В цих випадках, стаття 1194 Цивільного кодексу України визначає, що особа, у разі недостатності страхової виплати може звернутися в суд. Для повного відшкодування завданої їй шкоди потерпілий має право в судовому порядку зобов’язати винуватця відшкодувати різницю між фактичним розміром заподіяної шкоди і виплатою, здійсненою страховою компанією.

Шкода, що стягується у судовому порядку з винуватця дорожньо-транспортної події може бути як моральною, так матеріальною. Її розрахунок здійснюється у відповідності законодавчого регулювання. Це потребує чіткого обгрунтування та доведення у залі судового засідання. Судова практика у таких спорах є досить неонозначною і її успіх залежить від обставин, котрі виникли у справі.