Чинним законодавством України передбачено можливість Відшкодування моральної шкоди внаслідок ДТП потерпілим особам та родичам померлих.

У відповідності до Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» моральна  шкода полягає у фізичному болі та стражданнях, яких потерпілий  – фізична особа, зазнав у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я.

Моральна шкода у зв’язку з ушкодженням здоров’я

Закон передбачає, що страховою компанією відшкодовується потерпілому – фізичній особі відшкодування моральної шкоди при ДТП, який зазнав ушкодження здоров’я під час дорожньо-транспортної пригоди, моральна шкода у розмірі п’яти відсотків страхової виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю.

Згідно практики Юридичної компанії “Відшкодування” виплата за шкоду, заподіяну здоров’ю полягає у тому, що страховою компанією відшкодовуються всі витрати наМоральна шкода у зв'язку з ДТП лікування, що потерпілий може підтвердити чеками чи іншими розрахунковими документами. Таким чином, можна обрахувати, що у випадку, якщо Ви здійснили витрати на виховання у сумі десяти тичяч гривень, то моральна шкода, котра буде Вам відшкодована становитиме п’ятсонт гривень, тобто п’ять відсотків від десяти тисяч.

Моральна шкода у зв’язку зі смерттю особи у ДТП

У разі, якщо особа загинула у дорожньо-транспортній події (ДТП), страхова компанія у відповідності до Закону зобов’язана відшкодувати моральну шкоду близьким особам померлого. Цими особами є:

  • чоловік/дружина
  • батьки/усиновлювачі
  • діти/усиновлені

Сума регламентної виплати становить дванадцять мінімальних заробітних плат, встановлених законодавством україни на день настання дорожньо-транспортної події і виплачується всім близьким особам рівними частинами, тобто, якщо у померлого залишилося двоє дітей, кожному виплатять по шість мінімальних заробітних плат.

У практиці Юридичної компанії “Відшкодування” є поширеними випадки, коли відшкодування від страхової компанії не може покрити всіх збитків, завданих потерпілим особам. В цих випадках, у відповідності зі статтею 1194 Цивільного кодексу України визначено, що особам, у разі недостатності страхової виплати для повного відшкодування завданої їй шкоди має право в судовому порядку зобов’язати винуватця відшкодуваня різницю між фактичним розміром заподіяної шкоди і страховою виплатою, здійсненою страховою компанією.

Шкода, що стягується у судовому порядку з винуватця дорожньо-транспортної події може бути як моральною, так матеріальною. Її розрахунок здійснюється у відповідності законодавчого регулювання, потребує чіткого обгрунтування та доведення у залі судового засідання. Судова практика у таких спорах є досить неонозначною і її успіх залежить від обставин, котрі виникли у справі.