У відповідності до п. 27.4 Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” страхова компанія здійснює відшкодування особі, яка здійснила витрати на поховання та на спорудження надгробного пам’ятника. Ця особа може бути родичем загиблого у ДТП, але це не обов’язково.

З цього припису закону виникає логічне запитання, які витрати на поховання потерпілого у ДТП компенсовує страхова компанія. Тут є декілька умов: 

  • Витрати повинні бути документально підтвердженними. Вони можуть бути підтверджені чеками, актами приймання-передачі робіт чи іншими розрахунковими документами;

  • Загальний розмір відшкодування витрат на поховання стосовно одного померлого не може перевищувати 12 мінімальних заробітних плат.

Станом на початок 2018 року, після підняття суми мінімальної заробітної плати до 3723 гривень ліміт відшкодування витрат на поховання становить 44 676 грн.  Якщо фактично зазнані  витрати  на  поховання  є  нижчими  за розміри, встановлені законом, то відшкодування проводиться тільки за фактичними витратами. Якщо ж фактично підтверджені витрати на поховання є вищим 12 мінімальних заробітних плат, встановлених на дату дорожньо-транспортної події, то понаднормові витрати не відшкодовуються.

До витрати на поховання відносяться:

  • витрати на ритуальні послуги;
  • оплата вінків;
  • оплата на огорожу могили;
  • оплата копання могили;
  • оплата надгробного пам’ятника;
  • придбання спеціального одягу для померлого;
  • оплата похоронного транспорту

Обов’язковим нюансом, який потрібно врахувати при відшкодуванні витрати на поховання, є те, що у чеку, чи іншому розрахунковому документі має вказуватися покупець відповідних ритуальних послуг, саме йому буде відшкодовано витрати на поховання.
Деякі страхові компанії вимагають додаткового доведення витрат на поховання, а саме фотографій встановленого надгробного пам’ятника.

Виникає також запитання хто може отримати відшкодування витрати на поховання, чи це може бути тільки близький родич, чи постороння особа. Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України “Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди” вимоги про відшкодування витрат на поховання можуть пред’являтися будь-якими особами, навіть сторонніми до потерпілого, які ці витрати фактично понесли. Тобто, витрати на поховання відшкодовуються особі, яка була фактично вписана як покупець у розрахунковому документі, незалежно від рівня спорідненості до померлого.

Під кінець варто згадати, що Верховний Суд України в своїй ухвалі по справі № 6-35316св10 визначив, що “Понесені на організацію поминального обіду затрати не відносяться до витрат з поховання, які відповідно до Закону України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” відшкодовує страховик.”

Таким чином, витрати на проведення поминального обіду не відносяться до витрат на поховання, які компенсовує страхова компанія.