🔸Цивільний позов - вимога потерпілого від злочину громадянина або юридичної особи відшкодувати матеріальні збитки та/або моральну шкоду, що заподіяні злочином, яка розглядається судом у кримінальному судочинстві.
Сьогодні ми поділимось з вами інформацією про особливості відшкодування шкоди, отриманої внаслідок ДТП.
1️⃣ Що робити, якщо виплати, яку вам здійснила страхова компанія, недостатньо для відшкодування заподіяних збитків?
В такому випадку, винна у ДТП особа сплачує потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди та страховою виплатою, що була здійснена страховою компанією (ст. 1194 Цивільного кодексу України)
До кого тоді звернутись?🤔
Тут потерпілий може обрати один із варіантів:
🔸Звернутись напряму до винуватця ДТП;
🔸Звернутись до страхової компанії винуватця ДТП.
🔸Одночасне звернення до винної особи та до страхової компанії
Якщо ж ви вирішили отримати відшкодування від страхової компанії та винуватця ДТП, то до останнього слід звернутися вже після виплати відшкодування страховою. Тоді необхідно буде подати позов до суду.
2️⃣ Потерпілий: його права та обов‘язки
🔸Потерпілий - це фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.
📌І у нього є низка прав, зокрема:
✔️ бути повідомленим про свої права та обов‘язки;
✔️ знайомитися з матеріалами справи;
✔️ заявляти клопотання;
✔️ при розгляді справи користуватися правовою допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи;
✔️ подавати докази;
✔️ давати пояснення, показання, чи відмовитись їх давати;
✔️ на відшкодування завданої шкоди в порядку, передбаченому законом тощо.
📌Також, потерпілий зобов’язаний:
✔️ прибути за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а в разі неможливості своєчасного прибуття - завчасно повідомити про це, а також про причини неможливості прибуття;
✔️ не перешкоджати встановленню обставин вчинення кримінального правопорушення;
✔️ не розголошувати без дозволу слідчого, прокурора, суду відомості, які стали йому відомі у зв’язку з участю у кримінальному провадженні і які становлять охоронювану законом таємницю.
3️⃣ Коли звертатись до винного у ДТП?
Законодавством України не передбачено обмеження позовної давності у справах про відшкодування шкоди, завданої каліцтвом чи смертю фізичної особи.
4️⃣ Моральна та матеріальна шкода
Потерпілий має право звернутись за відшкодуванням як моральної, так і матеріальної шкоди.
🔸Матеріальна шкода - майнові та/чи грошові збитки, спричинені юридичній або фізичній особі (в такому випадку, це можуть бути: витрати на лікування, поховання, спорудження пам‘ятника та шкода, завдана пошкодженням майна особи).
🔸Моральна шкода полягає у:
✔️Фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
✔️Душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів (наприклад, втрата близької людини у ДТП);
✔️Душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку зі знищенням чи пошкодженням її майна;
✔️Приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
5️⃣ Розгляд справи в суді
Під час розгляду справи в суді, аналізуються усі надані вами документи та докази, які підтверджують наявність та розмір матеріальних збитків та ступінь душевних страждань, завданих внаслідок ДТП.
❗️Важливо: перед зверненням з позову до особи, винної у ДТП, рекомендуємо вивчити її фінансове становище, адже у випадку відсутності доходів та будь-якого майна у винуватця, процес отримання коштів може затягнутись на роки.
Пам‘ятайте, що дотримання Правил дорожнього руху - обов‘язок кожного його учасника❗️
Команда ЮК «Відшкодування» завжди готова вам надати кваліфіковану допомогу, зокрема, щодо отримання компенсації шкоди, завданої внаслідок ДТП😉