ДТП за участю маршрутного таксі

ДТП за участю маршрутного таксі 21 грудня 2018 р.

Мало не щодня трапляються ДТП за участю маршрутного таксі.

Страхові виплати пасажирам маршрутного таксі, які постраждали в ДТП, регулюються Законом України “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів” (ОСЦПВВТЗ), Законом України “Про Страхування” та Постановою №959 від 14 серпня 1996 року «Про  затвердження  Положення про обов’язкове особисте страхування  від  нещасних випадків на транспорті».

  Важливо! Кожен пасажир, який постраждав в ДТП має право на отримання відшкодування. Кожен перевізник, який виходить на лінію, має мати поліс ОСЦПВВТЗ.

Слід звернути увагу, що транспортний засіб на якому здійснюються пасажирські перевезення, підтверджується “ліцензією послуг з перевезення пасажирів». Однією з ліцензійних умов є укладення договору обов’язкового страхування пасажирів від нещасного випадку на транспорті та обов’язкова видача квитків.

Відповідно до п.6 ч.1 ст. 7 Закону «Про страхування» обов’язковим є «особисте страхування від нещасних випадків на транспорті». Тобто, обов’язковим є страхування всіх пасажирів, незалежно від виду транспорту та умов перевезення. Договори обов’язкового особистого страхування пасажирів від нещасного випадку на транспорті укладаються при придбані квитка, що дає право на поїздку.

Страховий платіж здійснюється пасажиром при придбанні квитка (до прикладу, на маршрутках приміського сполучення він складає до 5-ти процентів вартості проїзду).

Таким чином, пасажиру видається страховий поліс (умови страхування зазначаються на зворотньому боці квитка).

Дуже часто пасажири маршрутного таксі не отримують чи не беруть проїзний квиток у водія, а потім коли маршрутка потрапила в ДТП, то без наявності квитка, страхова компанія відмовляє у виплаті відшкодування.

УВАГА! Це стосується перевезень на транспорті, в яких є обов’язковим придбання проїзного квитка. Наприклад, міжміські перевезення, залізничний транспорт тощо. Проте, законодавством не передбачено обов’язкового придбання квитків у маршрутних таксі міста. Отож, всі пасажири (з квитками чи без них) можуть претендувати на відшкодування шкоди від страхової компанії по Договору ОСЦПВВ.

Якщо на транспорті квитки є обов’язковими (наприклад в міжміських маршрутних таксі), виплата страхового відшкодування передусім буде здійснюватися за Законом України “Про страхування» та на підставі Положення про обов’язкове особисте страхування  від  нещасних випадків на транспорті» затверджене Постановою №959 від 14 серпня 1996 року.

Якщо людина заходить у міську маршрутку, то вона вже апріорі є її пасажиром, і неважливо, що у неї немає квитка в паперовому вигляді.

У даному випадку, потерпілому потрібно звернутись з письмовою заявою у страхову компанію по Договору ОСЦППВ, належним чином обгрунтувавши суму страхового відшкодування та додати усі необхідні документи до заяви. Важливо, що коли потерпілий вимагає компенсацію за лікування (наприклад, зламаної руки) потрібно долучати довідки від лікаря, знімки руки та інші документи, що підтверджують травму.

Всі питання щодо відмови у виплаті страхового відшкодування пасажир має право оскаржувати. Якщо Ви отримали відмову у виплаті страхового відшкодування, рекомендуємо Вам звернутись до кваліфікованих юристів  «Юридичної компанії «Відшкодування» які зможуть оцінити причини відмови та оскаржити дії страхової компанії у відповідні органи, або звернутися до суду обгрунтувавши їх порушення.

Загалом, обов’язкове страхування пасажирів від нещасних випадків на транспорті чи укладення договору ОСЦППВ не впливає на відповідальність перевізника за ушкодження здоров’я пасажира або його смерть, які є наслідком дій чи бездіяльності перевізника.

Тому, Ви не позбавлені можливості звернутися до суду проти винуватця ДТП та/або перевізника за додатковим відшкодуванням моральної та матеріальної шкоди завданої Вам у ДТП.

Страховий поліс для пасажирських перевезень видається на півроку, але є такі недобросовісні перевізники, які або пропускають встановлені терміни поновлення, або ж взагалі не мають такого поліса. Якщо пасажир постраждав в ДТП у маршрутці такого перевізника, то він має право звернутись в МТСБУ або в суд. У суді можна стягувати грошову компенсацію тільки з перевізника. А загалом в таких ситуаціях потрібно керуватись Цивільним кодексом і за протермінований поліс чи його відсутність, такого перевізника позбавляють ліцензії і права на перевезення.

Якщо Ви стали учасником ДТП за участю маршрутного таксі звертайтесь до спеціалістів «Юридичної компанії «Відшкодування», які у найкоротші терміни допоможуть Вам отримати відшкодування шкоди завданої у ДТП та нададуть Вам кваліфіковану юридичну консультацію.