Часто в ДТП все не так просто й однозначно, не рідкісним випадком є й вина пішохода чи велосипедиста у його настанні.
Наприклад, усі ми бачили, як деякі люди не мають сил дочекатись зеленого сигналу світлофора та перебігають дорогу на червоний❌ То що ж тоді? Хто нестиме відповідальність?
Давайте з‘ясуємо разом😉
1️⃣ Чи враховується вина потерпілого при відшкодуванні коштів страховою компанією?
🔸Якщо сталось ДТП, наслідком якого є смерть, чи заподіяння тілесних ушкоджень (наприклад, коли водій здійснив наїзд на пішохода чи велосипедиста), страхова компанія буде вивчати наявність факту порушення ПДР як в діях водія, так і у діях пішохода/велосипедиста.
2️⃣ Порушення ПДР пішоходом чи велосипедистом та неправомірні дії страхової
А що ж стається, коли виявиться, що пішохід чи велосипедист таки порушили ПДР?🤔
Часто страховики посилаються на п. 36.4 ст. 36 ЗУ «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», в якому сказано, що у разі настання ДТП з вини обох учасників, які спільно завдали шкоди, розмір страхового відшкодування за кожну з таких осіб визначається шляхом поділу розміру заподіяної шкоди на кількість таких осіб.
❌Проте, такі дії страхової є неправомірними, бо вищезгадане стосується заподіяння неподільної шкоди взаємопов‘язаними, сукупними діями за участі декількох транспортних засобів (наприклад, коли сталось зіткнення декількох автомобілів).
В нашому ж випадку, заподіяна шкода не може розподілятись між водієм та пішоходом чи велосипедистом, який загинув, чи отримав тілесні ушкодження.
Чому?
😌Все просто: пішохід не є джерелом підвищеної небезпеки, а наявність чи відсутність вини пішохода у настанні ДТП не є підставою для відшкодування ним шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки.
3️⃣ Джерело підвищеної небезпеки при ДТП
А що ж тоді цим «джерелом підвищеної небезпеки»?
📌Відповідно до ч. 1 ст. 1187 ЦК України, це: діяльність, пов'язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
📌У п. 1.10 ПДР України зазначається:
транспортний засіб − це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Механічний транспортний засіб − це транспортний засіб, що рухається за допомогою двигуна.
☝🏻Тобто, джерелом підвищеної небезпеки при ДТП може бути автомобіль, скутер, трактор, тролейбус тощо.
4️⃣ Чи можна стягнути збитки з пішохода?
📌У Законі України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» не зазначено, що стравику дозволено зменшувати визначений Законом розмір страхового відшкодування, якщо у діях пішохода чи велосипедиста наявне порушення ПДР.
📌Окрім того, вина потерпілого не враховується у разі відшкодування додаткових витрат, передбачених ч. 1 ст. 1195 ЦК України, у разі відшкодування шкоди, завданої смертю годувальника та у разі відшкодування витрат на поховання (ч. 3 ст. 1193 ЦК України).
5️⃣ Зменшення виплати страховиком
🔸Зменшення розміру страхової виплати страховиком є неправомірним та підлягає оскарженню ☝🏻
Задля захисту своїх прав потерпілій стороні необхідно звернутись до суду в порядку цивільного судочинства.
А в разі, якщо вам потрібна кваліфікована правова допомога - юристи ЮК «Відшкодування» завжди напоготові вам допомогти.