Головний офіс в Україні
м. Львів, пл. Соборна 12А

Юридичні консультації

Отримання виплати при 

втраті працездатності на виробництві

  • ПИТАННЯ-ВІДПОВІДЬ


Нещасні випадки на виробництві, чи професійні захворювання є доволі поширеними. Та чи знали ви, що маєте право отримати страхову виплату та відшкодування витрат на лікування в разі, якщо внаслідок таких ви отримали стійку чи тимчасову втрату працездатності?

1️⃣ Постійна втрата працездатності:

🔸 Постійна втрата працездатності – це повна чи часткова втрата здатності до загальної чи професійної праці.

📌Повна втрата працездатності означає непрацездатність особи (стає неможливим виконувати роботу визначеного обсягу, професії без шкоди для здоров’я)

Повна втрата працездатності визначається як настання пенсійного віку (старість).

📌Прикладом ж часткової втрати працездатності є інвалідність.

Інвалідність – це стійкий розлад функцій організму, зумовлений захворюванням, наслідком травм або вродженим дефектом, який призводить до обмеження життєдіяльності, до необхідності в соціальній допомозі і захисті.

📌Причинами інвалідності можуть бути:
1️⃣ Трудове каліцтво;
2️⃣ Професійне захворювання;
3️⃣ Загальне захворювання;
4️⃣ Вроджені дефекти.

Інвалідність вважається такою, що настала внаслідок трудового каліцтва, якщо нещасний випадок настав:

📎 Під час виконання трудових обов’язків (в тому числі і під час відрядження);
📎 По дорозі на роботу, або з роботи;
📎 На території підприємства, установи, організації протягом робочого часу (включаючи перерви);
📎 Поблизу підприємства протягом робочого часу, якщо перебування там не суперечило правилам внутрішнього трудового розпорядку;
📎 У разі виконання державних або громадських обов’язків;
📎 У разі виконання дій по рятуванню людського життя, охорони державної чи приватної власності, охорони правопорядку.

🔸 Професійне захворювання – це захворювання, яке виникло внаслідок професійної діяльності застрахованої особи та зумовлене дією на організм виключно або переважно факторів виробництва, характерних для конкретної професії.

2️⃣ Тимчасова втрата працездатності

🔸Тимчасова втрата працездатності - неспроможність особи виконувати свої трудові обов’язки внаслідок короткотривалих обставин об’єктивного характеру.

📌Тимчасова непрацездатність має тимчасовий зворотний характер під впливом лікування та реабілітаційних заходів, триває до відновлення працездатності або встановлення групи інвалідності, а в разі інших причин - до закінчення причин відсторонення від роботи.

Тимчасова непрацездатність застрахованих осіб засвідчується листком непрацездатності.

3️⃣ Отримання виплати при ушкодженні здоров'я

Відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров’я або у разі смерті працівника, здійснюється Фондом соціального страхування України.

❗️Розмір страхової виплати буде визначатись відповідно до ступеню втрати працездатності та середньомісячного заробітку, що був у вас до ушкодження здоров‘я.

🔺Максимальний розмір виплат не може бути більшим, ніж 🔟 розмірів прожиткового мінімуму працездатних осіб за 1 місяць
🔻Мінімальний розмір виплати не може бути менший, ніж 1️⃣ прожитковий мінімум працездатних осіб за 1 місяць.

Ступінь втрати працездатності встановлюється МСЕК за участю Фонду соціального страхування і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров’я.

МСЕК встановлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов’язане ушкодження здоров’я, причину, час настання та групу інвалідності у зв’язку з ушкодженням здоров’я, а також необхідні види медичної та соціальної допомоги.

4️⃣ Одноразова страхова виплата, сума такої виплати

🔸У разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, Фонд проводить одноразову страхову виплату потерпілому, розмір якої визначається відповідно до ступеня втрати професійної працездатності, виходячи з 1️⃣7️⃣ розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права потерпілого на страхову виплату.

🔸У випадку, коли при подальших обстеженнях МСЕК потерпілому встановлено інший, вищий ступінь втрати стійкої професійної працездатності з урахуванням іншої професійної хвороби або іншого каліцтва, пов’язаного з виконанням трудових обов’язків, йому провадиться одноразова виплата, розмір якої визначається відповідно до відсотка, на який збільшено ступінь втрати працездатності, щодо попереднього обстеження МСЕК.

❗️Якщо комісією з розслідування нещасного випадку встановлено, що ушкодження здоров’я настало не лише з вини роботодавця, а й внаслідок порушення потерпілим нормативних актів про охорону праці, розмір одноразової допомоги зменшується на підставі висновку цієї комісії, але не більше як на 5️⃣0️⃣%.❗️

5️⃣ Лікування від Фонду, фінансування витрат

Фонд організовує лікування потерпілого у власних спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах, або, на договірній основі, в інших лікувально-профілактичних закладах, а також фінансує витрати на медичну та соціальну допомогу, у тому числі:

🔸 на додаткове харчування;
🔸 на придбання ліків;
🔸 на спеціальний медичний, постійний сторонній догляд;
🔸 на побутове обслуговування;
🔸 на протезування;
🔸 на реабілітацію у сфері охорони здоров’я;
🔸 на санаторно-курортне лікування;
🔸 на придбання спеціальних засобів пересування тощо.

❗️Проте, це фінансування відбувається лише якщо потребу в них визначено висновками МСЕК та індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю (у разі її складення)❗️

📌У випадку, коли потерпілий став особою з інвалідністю, періодично, але не рідше одного разу на 3️⃣ роки, а особам з інвалідністю I групи щорічно безоплатно за медичним висновком надається путівка для санаторно-курортного лікування;

❗️У разі самостійного придбання путівки її вартість компенсує Фонд у розмірі, встановленому правлінням Фонду❗️

📌Потерпілому, який став особою з інвалідністю, компенсуються також витрати на проїзд до місця лікування і назад.

📌Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується в розмірі 1️⃣0️⃣0️⃣ % середнього заробітку (оподатковуваного доходу). При цьому перші 5️⃣ днів тимчасової непрацездатності оплачуються власником або уповноваженим ним органом за рахунок коштів підприємства, установи, організації.

6️⃣ Мінімальні суми витрат на лікування і медичний та сторонній догляд

Сума витрат на необхідний догляд за потерпілим залежить від характеру цього догляду, встановленого МСЕК, і не може бути меншою (на місяць) за:

✅ Розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати, - на спеціальний медичний догляд (масаж, уколи тощо);
✅ Половину розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати, - на постійний сторонній догляд;
✅ ¼ мінімальної заробітної плати, встановленої на день виплати, - на побутове обслуговування (прибирання, прання білизни тощо).

Потребу потерпілих у спеціальному медичному, постійному сторонньому догляді та побутовому обслуговуванні визначає МСЕК.

Якщо МСЕК встановлено, що потерпілий потребує кількох видів допомоги, оплата проводиться за кожним її видом окремо.

7️⃣ Як замінити щомісячну страхову виплату на одноразову?🤭

За вашою згодою, якщо ваш ступінь втрати працездатності не є великим, на виробництві щомісячна страхова виплата може бути замінена одноразовою допомогою від Фонду соціального страхування. Умови та порядок такої заміни визначає правління Фонду.

8️⃣ Як отримати дані виплати?🤔

Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого/заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у 🔟денний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів.

Потрібно подати наступні документи:
📎 Акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами;
📎 та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого;
📎 або копію свідоцтва про смерть потерпілого;
📎 документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.

Якщо у вас виникли запитання щодо отримання виплати при втраті працездатності на виробництві, юристи ЮК "Відшкодування" з радістю проконсультують та нададуть професійну правову допомогу.
Бережіть себе!

 

Консультація на тему
ЩО РОБИТИ ПРИ ДТП?ПЕРШОЧЕРГОВІ ДІЇ


ДТП - подія, що сталася під час руху транспортного засобу, внаслідок якої загинули, або поранені люди чи, завдані матеріальні збитки. Саме тому, сьогодні ми розкажемо вам основну інформацію про те, що робити у випадку ДТП.

Консультація на тему
ІНВАЛІДНІСТЬ ВНАСЛІДОК ДТП: КОМПЕНСАЦІЯ

Гадаємо, ні для кого не секрет, що часто ДТП може супроводжуватись травмами. Сьогодні ми з вами дізнаємось більше про інвалідність внаслідок ДТП та те, який розмір страхового відшкодування можливий в такому випадку.

Консультація на тему
Відшкодування внаслідок ДТП за кордоном


Раніше ми вже розповідали про те, що варто робити у випадку ДТП, проте, чи знаєте ви як діяти, якщо в таку неприємну ситуацію ви потрапили за межами України?Сьогодні ми розповімо вам про все це та не лише.
CRM-форма з'явиться тут

Стався випадок?

Заповни заявку або зателефонуй і дізнайся, як ми можемо тобі допомогти.

Після заповнення заявки з вами зв'яжеться наш представник та детально проконсультує з приводу можливості отримання відшкодування

Зателефонувати