Наслідки ДТП бувають різними й з огляду на це у потерпілих досить часто виникає запитання: чи реально отримати страхове відшкодування саме у їхньому випадку?
Розглянемо такі випадки:
1. Відшкодування шкоди, пов'язаної з лікуванням потерпілого
У зв’язку з лікуванням потерпілого відшкодовуються витрати, пов’язані з доставкою, розміщенням, утриманням, діагностикою, лікуванням, протезуванням та реабілітацією потерпілого у закладі охорони здоров’я, медичним піклуванням, лікуванням у домашніх умовах та придбанням лікарських засобів.
Мінімальний розмір страхового відшкодування за шкоду, пов’язану з лікуванням потерпілого, становить 1/30 розміру мінімальної заробітної плати у місячному розмірі станом на дату настання страхового випадку (далі – мзп), за кожний день лікування, підтверджений закладом охорони здоров’я, але не більше 120 днів.
2. Відшкодування шкоди, пов’язаної з тимчасовою втратою працездатності потерпілим
У цьому випадку відшкодовуються неотримані доходи за підтверджений закладом охорони здоров'я час втрати працездатності. При цьому неотримані доходи потерпілого оцінюються по-різному:
▪️ для працюючої особи - це неотримана середня заробітна плата (середній дохід помножений на кількість днів перебування на лікуванні);
▪️ для особи, яка забезпечує себе роботою самостійно - неотримані доходи обчислюються як різниця між доходом за попередній (до ДТП) календарний рік та доходом, отриманим у тому календарному році, коли особа була тимчасово непрацездатною;
▪️ для непрацюючої повнолітньої особи - допомога у розмірі, не меншому мінімальної заробітної плати.
3. Відшкодування шкоди, пов'язаної із стійкою втратою працездатності (встановлення потерпілому однієї із 3-х груп інвалідності у зв'язку з травмами, отриманими у ДТП)
Мінімальний розмір страхового відшкодування становить:
▪️ у разі встановлення I групи інвалідності - 36 мзп;
▪️ II групи інвалідності - 18 мзп;
▪️ III групи інвалідності - 12 мзп;
▪️ у разі визнання неповнолітньої (малолітньої) особи дитиною з інвалідністю - 18 мзп.
4. Відшкодування шкоди, пов'язаної зі смертю потерпілого
Страхове відшкодування виплачується, якщо смерть потерпілого внаслідок ДТП настала протягом 1️⃣року після ДТП та є прямим її наслідком. При цьому загальний розмір відшкодування утриманцям одного померлого не може бути меншим, ніж 36 мзп.
🔺Особа, яка здійснила витрати на поховання та на спорудження надгробного пам’ятника, може отримати відшкодування від страховика, за умови ➡️ надання страховику документів, що підтверджують такі витрати, та пред’явлення оригіналу свідоцтва про смерть.
Загальний розмір такого відшкодування стосовно одного померлого не може перевищувати 12 мзп.
🔺Також страховик відшкодовує моральну шкоду, заподіяну смертю фізичної особи, її чоловіку (дружині), батькам (усиновлювачам) та дітям (усиновленим). Розмір такого відшкодування цим особам стосовно одного померлого становить 12 мзп, і виплачується рівними частинами.
5. Відшкодування шкоди, пов'язаної з пошкодженням т/з
У цьому випадку відшкодовуються витрати:
🔹 пов'язані з відновлювальним ремонтом т/з із урахуванням зносу, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок ДТП;
🔹 з евакуацією т/з з місця ДТП до місця проживання того власника чи законного користувача т/з, який керував т/з у момент ДТП, чи до місця здійснення ремонту на території України.
❗️Якщо т/з необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію т/з до стоянки та плата за послуги стоянки.
Окрім цього, страховик відшкодовує потерпілому, який зазнав ушкодження здоров’я під час ДТП, моральну шкоду у розмірі 5 % страхової виплати за шкоду, заподіяну здоров’ю.
⚠️ Пам'ятайте, що для отримання страхового відшкодування необхідно мати документи, що підтверджують понесені витрати (фіскальні чеки, квитанції до прибуткового касового ордера тощо), тому обов'язково зберігайте їх.
Загалом же, розмір страхового відшкодування розраховується індивідуально з урахуванням багатьох факторів. Юристи ЮК “Відшкодування” допоможуть вам не тільки правильно обрахувати компенсацію, яка належить вам за законом, а й отримати її у повному розмірі.