Головний офіс в Україні
м. Львів, пл. Соборна 12А

Юридичні консультації

Чек-лист при нещасному

випадку на виробництві

  • ПИТАННЯ-ВІДПОВІДЬ


🔸Нещасний випадок на виробництві - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов’язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров’ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою тощо.

📈Згідно із статистикою, опублікованою Фондом соціального страхування України, лише за перші 9 місяців 2021 року, робочими органами виконавчої дирекції Фонду зареєстровано 9 861😱 (з них 424 - смертельно) потерпілих від нещасних випадків/гострих професійних захворювань на виробництві.

Думаємо, це число було б значно більшим, якби декларувався кожен такий випадок, адже, на практиці їх часто приховують навіть самі потерпілі, чим, самі того не знаючи, шкодять своїм ж інтересам.

Сьогодні ми розповімо що робити в такій стресовій ситуації.

1️⃣ Надати потерпілому першу медичну допомогу та усунути від нього джерело небезпеки (електричний струм, вогонь тощо), в разі потреби - викликати швидку, направити його до закладу охорони здоров‘я ➡️ там фіксується факт нещасного випадку на виробництві зі слів потерпілого, чи осіб, що його доставили туди.

Заклад охорони здоров’я зобов’язаний невідкладно передати з використанням засобів зв’язку та протягом доби на паперовому носії екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на нещасний випадок:

📌 Підприємству (установі, організації), де працює потерпілий або на якому він виконував роботу;

📌 Територіальному органу Держпраці за місцем настання нещасного випадку;

📌 Робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування за місцем настання нещасного випадку.

❗️Заклад охорони здоров’я проводить необхідні дослідження для визначення наявності в організмі потерпілого алкоголю (наркотичних засобів чи токсичних або отруйних речовин) і визначити ступінь його сп’яніння❗️

Відповідний висновок чи витяг з протоколу (з окремим позначенням у разі відмови потерпілого визначити ступінь сп’яніння), довідку із зазначенням діагнозу та його коду згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб і споріднених проблем охорони здоров’я і висновок про ступінь тяжкості травми, заклад охорони здоров’я безоплатно надає протягом 1️⃣ доби з моменту одержання запиту від роботодавця та/або голови комісії з розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку.

2️⃣ Повідомити про нещасний випадок безпосереднього керівника, службу охорони праці підприємства (установи, організації) або іншій уповноваженій особі підприємства (установи, організації).

Керівник зобов‘язаний повідомити про даний інцидент роботодавця.

Роботодавець, в свою чергу, зобов‘язаний повідомити впродовж 2️⃣х годин від моменту настання нещасного випадку на виробництві, або не пізніше наступного робочого дня (у випадку повідомлення в письмовій формі) наступних осіб:

📌 Керівника підприємства, на території якого стався нещасний випадок, якщо потерпілий є працівником іншого підприємства;
📌 Робочий орган Фонду;
📌 Держпраці (або його територіальний орган);
📌 Керівника профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці, якщо ж її немає - потрібно повідомити уповноважену особу з питань охорони праці;
📌 Уповноважений орган чи наглядову раду підприємства;
📌 Орган Державної служби України з надзвичайних ситуацій (якщо нещасний випадок стався внаслідок пожежі);
📌 Якщо щодо нещасного випадку потрібно буде провести спеціальне розслідування - додатково повідомляються місцева держадміністрація або орган місцевого самоврядування (у разі відсутності уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства), орган галузевої профспілки вищого рівня, а у разі його відсутності − територіальне профобєднання та орган поліції.

🔸 Спеціальне розслідування, зокрема, проводиться щодо:
✅ нещасного випадку із смертельними наслідками;
✅ групових нещасних випадків;
✅ випадків смерті працівників під час виконання ними трудових (посадових) обов’язків;
✅ нещасних випадків, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі інвалідність потерпілого;
✅ випадків зникнення працівника під час виконання трудових (посадових) обов’язків тощо.

Таке розслідування починається з письмового повідомлення роботодавця Державної служби України з питань праці (її територіального органу). ➡️ Після того, як Службі стане відомо про нещасний випадок - впродовж наступного дня після отримання інформації про нього вона утворює Комісію із спеціального розслідування.

🔸 У випадку коли нещасний випадок не потребує спеціального розслідування, то, не пізніше наступного робочого дня після отримання роботодавцем інформації про нього, він видає наказ про утворення Комісії з розслідування нещасних випадків.

До неї входять:
✅ Керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці (голова комісії);
✅ Представник робочого органу Фонду;
✅ Представник первинної організації профспілки (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці);
✅ Лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння);
✅ Інші представники підприємства (установи, організації);
✅ Посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС (у разі потреби та за відповідним погодженням).

❗️До складу комісії не може входити безпосередній керівник потерпілого.❗️

3️⃣ Обов’язково потрібно зберегти обстановку місця події у такому стані, в якому вона була на момент нещасного випадку, якщо це не загрожує життю та здоров’ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків або порушення виробничих процесів (в останньому випадку, рекомендуємо зафіксувати на фото/відео обстановку місця події).

Сподіваємось, даний допис був корисним для Вас. Бережіть себе та виконуйте свої трудові обов‘язки з дотриманням правил техніки безпеки.

Консультація на тему
Страховика позбавили ліцензії - що робити?


Всі ми знаємо, що за отриманням страхового відшкодування потрібно звернутись до страхової компанії. Та що, якщо ваша страхова втратила свою ліцензію? Ми допоможемо вам розібратись у цій нелегкій ситуації.

Консультація на тему
Відшкодування витрат на поховання


Законом «Про загальнообов‘язкове державне соціальне страхування» передбачена можливість отримати відшкодування витрат на поховання. Сьогодні ми розповімо про основні положення щодо отримання такої компенсації.

Консультація на тему
Відшкодування при ДТП при наявності 2 полісів страхування


Чи знали ви, що можливі випадки, коли в особи наявні 2 страхові поліси? Чому таке можливо, та що робити в такому випадку? Про це все ми сьогодні вам розповімо.


CRM-форма з'явиться тут

Стався випадок?

Заповни заявку або зателефонуй і дізнайся, як ми можемо тобі допомогти.

Після заповнення заявки з вами зв'яжеться наш представник та детально проконсультує з приводу можливості отримання відшкодування

Зателефонувати