Головний офіс в Україні
м. Львів, пл. Соборна 12А

Юридичні консультації

Загальні положення про відшкодування моральної шкоди

  • ПИТАННЯ-ВІДПОВІДЬ


Думаємо, що вже всі чули про безліч резонансних справ, де було стягнуто тисячі, а то й мільйони на відшкодування моральної шкоди. Інколи ж, позивач просить йому відшкодувати її у розмірі лише 1 грн (це часто можна побачити у справах про захист честі і гідності). Що таке «моральна шкода» та як визначають її розмір - розповімо вам сьогодні😉

1️⃣ Що таке «моральна шкода»?

це втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема:

📌 у приниженні честі, гідності, престижу або
ділової репутації;
📌 у фізичному болю та моральних стражданнях, яких особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
📌 у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав;
📌 у душевних стражданнях, які особа зазнала у зв‘язку з знищенням чи пошкодженням її майна;
📌 у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом;
📌 у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя;
📌 у порушенні стосунків з оточуючими людьми;
📌 при настанні інших негативних наслідків.

2️⃣ Чи може бути завдана немайнова шкода юридичній особі?

Так, у випадку приниження її ділової репутації, посягання на фірмове найменування, товарний знак, виробничу марку, розголошення комерційної таємниці, вчинення дій, спрямованих на зниження престижу чи підрив довіри до її діяльності.

3️⃣ Як визначити розмір моральної шкоди?

Якщо з розміром майнової шкоди все зрозуміло та чітко, то з моральною все значно важче.

Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Тут виникає логічне питання: «А який розмір відшкодування просити суд?».

📌Виходячи із встановленої практики, зараз прохати у позовній заяві про максимальний, на переконання позивача, розмір відшкодування шкоди, який в ході судового розгляду буде співставлятися із обставинами справи, піддаватися аналізу і в кінцевому результаті буде визнаний у судовому рішенні обґрунтованим повністю чи в його частині, або ж взагалі визнаний безпідставним.

Відповідальність за заподіяння моральної шкоди настає за таких умов:
✅ Наявність самої моральної шкоди;
✅ Неправомірні дії чи бездіяльність відповідача;
✅ Вина заподіювача такої шкоди;
✅ Причинний зв‘язок між бездіяльністю чи неправомірними діями відповідача та моральною шкодою, яку зазнав позивач.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов'язана з розміром цього відшкодування.

❗️Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом❗️

4️⃣ Особливості відшкодування:

📌Моральна шкода відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених законодавством.

Моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, фізичної або юридичної особи, яка її завдала:

🔸 Якщо шкоду завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки;

🔸 Якщо шкоду завдано фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту або виправних робіт;

🔸 В інших випадках, встановлених законом.

📌Моральна шкода, завдана каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, може бути відшкодована одноразово або шляхом здійснення щомісячних платежів.

Моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам, які проживали з нею однією сім’єю.

5️⃣ Моральна шкода може відшкодовуватись тільки грошима?🧐

Ні, не рідко позивач просить лиш публічних вибачень, спростування недостовірної інформації тощо.

Також, моральна шкода може відшкодовуватись і майном.

❗️Позивач сам може обрати спосіб відшкодування❗️

Якщо Вам потрібна допомога у отриманні відшкодування за заподіяння Вам моральної шкоди - пам’ятайте, що наші юристи завжди готові допомогти.

Консультація на тему
Страховика позбавили ліцензії - що робити?


Всі ми знаємо, що за отриманням страхового відшкодування потрібно звернутись до страхової компанії. Та що, якщо ваша страхова втратила свою ліцензію? Ми допоможемо вам розібратись у цій нелегкій ситуації.

Консультація на тему
Відшкодування витрат на поховання


Законом «Про загальнообов‘язкове державне соціальне страхування» передбачена можливість отримати відшкодування витрат на поховання. Сьогодні ми розповімо про основні положення щодо отримання такої компенсації.

Консультація на тему
Відшкодування при ДТП при наявності 2 полісів страхування


Чи знали ви, що можливі випадки, коли в особи наявні 2 страхові поліси? Чому таке можливо, та що робити в такому випадку? Про це все ми сьогодні вам розповімо.


CRM-форма з'явиться тут

Стався випадок?

Заповни заявку або зателефонуй і дізнайся, як ми можемо тобі допомогти.

Після заповнення заявки з вами зв'яжеться наш представник та детально проконсультує з приводу можливості отримання відшкодування

Зателефонувати